Czym zajmuje się neurologia?

Neurologia to dziedzina medycyny, która zajmuje sie chorobami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Ośrodkowy układ nerwowy to mózg i rdzeń kręgowy.

Obwodowy układ nerwowy to nerwy obwodowe (np. czaszkowe, rdzeniowe, autonomiczne). Neurologia obejmuje też swoim zakresem pewne choroby mięśni.

Neurologia

Bóle głowy

Ból głowy jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza. Dotyczy wszystkich grup wiekowych. Jego występowanie może powodować ograniczenia w życiu osobistym, towarzyskim oraz okresową, powtarzającą się niezdolnść do pracy zawodowej.

Problem ten jest coraz bardziej dostrzegany przez środowiska medyczne, coraz lepiej zbadany.  Nauka medyczna coraz lepiej rozpoznaje przyczyny bolów głowy, mechanizmy ich powstawania oraz coraz lepiej je leczy, oferując pacjentowi poprawę zdrowia oraz jakości życia. Leczenie ma charakter indywidualny i jest dopasowane do konkretnego pacjenta (medycyna spersonalizowana)

Często występujące samoistne bóle głowy to migrena, napięciowy ból głowy oraz neuralgie.

Otępienia

Otępienia to schorzenia dotyczące przede wszystkim pacjentów w starszym wieku. Mają rożnorakie przyczyny.

Otępienie to stan, w którym u dotychczas prawidłowo funkcjonującego człowieka pojawiają się zaburzenia poznacze i zachowania. Powodują one dostrzegalne przez otoczenie trudności w aktywności dnia codziennego i w pracy zawodowej.

Otępienia występują w przebiegu różnych chorób : choroba Alzheimera, choroba Parkonsona, choroby naczyń krwionośnych.

Należy umiejętnie odróżnić je od zaburzeń poznawczych występujących naturalnie w trakcie starzenia się oraz od innych jednostek chorobowych, np. depresji.

Przebieg otępienia można spowolnić oraz złagodzić różne objawy występujące w tej chorobie.

Bardzo ważne jest podejście pozafarmakologiczne (terapie zajęciowe, rehabilitacja) oraz pomoc i edukacja skierowane do opiekunów osób chorych.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona dotyczy głownie osób po 65 roku życia. Jest to schorzenie mające złożoną przyczynę. Objawy nasilają się z biegiem czasu.

Bardzo ważne jest, aby pacjent z takim rozpoznaniem był objęty stałą opieką neurologa. Neurolog oferuje leczenie farmakologiczne, które dopasowane musi być indywidualnie do konkretnego pacjenta (medycyna spersonalizowana) oraz które jest zmieniane w czasie, zależnie od zmieniajacych się objawów i dolegliwości prezentowanych przez chorego. Bardzo ważna jest rehabilitacją chorego. Musi to być rehabilitacja ciągła.

Bóle kręgosłupa

Ból kręgosłupa to schorzenie cywilizacyjne. Występuje coraz częściej i w coraz młodszym wieku. Prowadzi do tego styl życia (wiele godzin spędzonych przed komputerem, brak sportu, nieodpowiednio dobrana dyscyplina sportu).

Czestę przyczyny bólów kręgosłupa lub towarzyszących im dolegliwości korzeniowych to zmiany zwyrodnieniowe. Niemniej jednak należy pamiętać, że przyczyny mogą być poważniejsze.

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa, jako substancja lecznicza, występuje w kilku preparatach, np. Botox, Xeomin, Azzalure, Dysport). Jest stosowana w kilku dziedzinach medycyny.

Znana jest przede wszystkim z zastosowania w medycynie estetycznej :
– lwia zmarszczka
– kurze łapki
– zmarszczki poprzeczne czoła.

Ale stosowana jest również w okulistyce – zez, w dermatologii – nadpotliwość.

Jest uznaną metodą leczenia w chrobach neurologicznych, np. :
– spastyczność, np. poudarowa
– połowiczy kurcz twarzy (wiele lat po porażeniu obwodowym nerwu twarzowego)
– kurcz powiek
– kręcz karku
– MIGRENA PRZEWLEKŁA